Adams County 4-H Results from the ND State Fair

Kaden Schauer

Champion Polypay Ewe; Champion Polypay Ram; Blue Ribbon- Polypay Yearling Ram; Reserve Champion Class 6- Market Ewe Lamb; Blue Ribbon Market Wether Lamb; Blue Ribbon-Jr. Sheep Showmanship; Red Ribbon-Market gilt; Red Ribbon-Market barrow; Red Ribbon- Jr. Swine Showmanship; Red Ribbon- Market Meat Goat;  Blue Ribbon- Jr. Goat Showmanship; Blue Ribbon- Creative Arts Project- Model kit.

Anna & Grace. Communications Arts (RGB)

Kaden Schauer

Champion Polypay Ewe; Champion Polypay Ram; Blue Ribbon- Polypay Yearling Ram; Reserve Champion Class 6- Market Ewe Lamb; Blue Ribbon Market Wether Lamb; Blue Ribbon-Jr. Sheep Showmanship; Red Ribbon-Market gilt; Red Ribbon-Market barrow; Red Ribbon- Jr. Swine Showmanship; Red Ribbon- Market Meat Goat;  Blue Ribbon- Jr. Goat Showmanship; Blue Ribbon- Creative Arts Project- Model kit.

Kaitlyn Schauer

Reserve Champion Polypay Ewe; Blue Ribbon Polypay Ram; Blue Ribbon- Market Wether Lamb; Blue Ribbon- Market Ewe Lamb; Blue Ribbon- Jr. Sheep Showmanship; Blue Ribbon- Rabbit-Senior Buck; Blue Ribbon- Jr. Rabbit Showmanship; Blue Ribbon-Market Barrow; Reserve Champion- 2 year old doe Pygmy goat; Blue Ribbon- Jr. Goat showmanship; Red Ribbon- Clothing & Textiles- Table Runner.

Kelly Schauer

Reserve Champion Polypay Ram; Blue Ribbon Polypay Ewe; Blue Ribbon-Jr. Sheep Showmanship; Blue Ribbon- Market Ewe Lamb; Red Ribbon- Market Meat Goat; Blue Ribbon- Jr. Goat Showmanship; Champion Rabbit- Senior Buck Florida White; Blue Ribbon- Jr. Goat Showmanship.

Carolyn Schultz

Blue Ribbon-Photography- Enlarged photography; Award of Excellence- Clothing & Textiles- Mesh tote bag.

Tatum Fitch 

Blue Ribbon- Market Ewe Lamb; Blue Ribbon- Jr. Sheep Showmanship; Blue Ribbon- 2 year old doe Pygmy goat; Blue Ribbon- Jr. Goat Showmanship; Project Expo Contest- Participation; Blue Ribbon- Woodworking Project- Corn hole game.

Tate Nash

Champion Montadale Ewe; Blue Ribbon- Commercial Ram; Blue Ribbon-Commercial Ewe Lamb; Blue Ribbon- Market Ewe Lamb; Blue Ribbon- Jr. Sheep Showmanship; Blue Ribbon- Market Barrow; Red Ribbon- Jr. Swine Showmanship.

Colton Damjanovich

Blue Ribbon- Recycled or reused project.

Patrick Schultz

Blue Ribbon- Glue Solution- Stone Birdhouse.

Anna Havelka

Award of Excellence- Communication Arts Contest.

Grace Wolff

Award of Excellence- Communication Arts Contest.







GAMES