Eye on southwest ND sports

I need to make a correction in my October 28 column pertaining to the new 2017-18 football alignment.

Sheldon COLUMN BOXI need to make a correction in my Oct. 28 column pertaining to the new 2017-18 football alignment.  I recommended bringing up six teams from 9-man to Division AA.  I meant bring up six teams from Division A.  Here is how it should have read:

“I know it is tough to come up with a plan that meets everyone’s approval, but in my opinion this plan could have been better.  Only ten teams in Division AA with six making the playoffs, talk about increased travel expenses.  I read where Watford City’s average distance from their opponents is 303 miles.  And with ten teams no one can have a non-region game with a nine game schedule.  I think they easily could have brought up six teams from the DIVISION A ranks to make it 16 teams with two divisions.”

Are the Night Hawks developing a hex on losing in the quarterfinals of the Regional tournament when going in as the heavy favorite?  The boy’s basketball team did it in last year’s quarterfinals to New England after jumping out to a 20-4 lead.  The Night Hawk volleyball team was swept 3 sets to 0 by Mott-Regent.  The Night Hawks came in as the No. 2 seed and the Widlfire were the No. 7 seed.

I need to get on my band wagon again on why there should be three classes in basketball.  There are currently 21 Class A schools and 109 Class B schools.  With eight teams qualifying for state from each class, that means 38 percent of the class A teams qualify.  But in Class B only 7 percent of the Class B teams qualify for state.  My thoughts are keep the present number of Class A schools, although Watford City may have to eventually move to Class A.  Of the remaining schools make four regions each with eight teams from the highest enrollments.  This would be the new Class B and would include the bigger private schools such as Shiloh, Dickinson Trinity, Our Redeemers, etc.  The remaining teams would be Class C, roughly 77, although I would rename the classes AAA, AA and A.

In South Dakota 9-Man A football playoffs Lemmon won their first game 46-26 over Philip and then lost to Coleman-Egan 58-0 in the quarter finals.  Coleman-Egan went on to win in the semi finals and will be playing in the championship game on November 10 against Warner.

In 9-Man B Harding Co. made it to the semi finals and lost to Langford Area 61-44.

The ND 9-man semi-final playoff action in the battle of the undefeated, Thompson downed Shiloh 44-30 and New Salem-Almont-Glen Ullin (NSAGU) defeated previously undefeated North Prairie 38-14.   North Prairie’s two closest games during the regular season were two point victories over TGU and St John.  During the playoffs NSAGU defeated both TGU and St John by scores of 40-12 and 44-12 respectfully.  In my football playoff preview I had these two teams meeting for the championship.  Thompson went on to defeat NSAGU 54-20 in the finals.

The Night Hawk volleyball Junior Varsity team went 9-7 and the “C” squad finished well with a 13-1 record.

There is a new wrestling team in Region 4 as the Alexander Comets are no longer co-oping with Watford City and are on their own.  Watford City dissolved all their co-ops with Alexander to avoid having to move to Class A in other sports for a couple of more years.

According to Leslie Beiber, Superintendent, they currently have five wrestlers out.  Supt. Bieber also added:  “Alexander Public School is slowly rebuilding their athletic program.  It started three years ago with elementary sports, last year we revived the first Alexander Comets football team in 27 years and volleyball/basketball teams in 12 years.  It is exciting for our kids to have their own teams as well as for the community to rally around the Comets once again.”

First round matchups for the Class B State Volleyball Tournament on Nov. 17 in Fargo:

12:00 p.m. – #2 Seed Langdon Area-Munich vs. Center-Stanton (Second Random Draw)

2:00 p.m. – #3 Seed LaMoure (30-3-1) vs. Hazen (Third Random Draw)

6:00 p.m. – #1 Seed Minot Our Redeemer’s (40-2) vs. Ray (First Random Draw)

8:00 p.m. – #4 Seed Park River/Fordville-Lankin vs. #5 Seed Kindred

Sports schedule for the coming week is as follows:

–  Nov. 18, JH Girls & Boys Basketball vs New England at Reeder

–  19 Nov. 19, Boys Elementary 5th Grade Basketball Tourney at New England

-19  Nov. 19, JH Girls & Boys Basketball vs Heart River at Reeder

-21 Nov. 21, Boys Elementary Basketball at Lemmon

-21 Nov. 21, JH Girls Basketball vs Lemmon at Reeder

-22 Nov. 22, JH Girls & Boys Basketball at Mott

-22 Nov. 22, Varsity Wrestling Quad at New Town

See you at the games!







GAMES