Eye on southwest ND sports

The boys basketball team went one and one in their last two games as they lost to a good Beulah team 73-66 and easily got by Bison 80-49.

The boys basketball team went one and one in their last two games as they lost to a good Beulah team 73-66 and easily got by Bison 80-49.  Their junior varsity also downed Bison by 54-28.  They currently have a 7-3 record and are 0-1 in Region 7 play.

Prior to defeating Trinity on January 17 the girls basketball team defeated Richardton-Taylor (RT) 54-18 and Bison 63-23.  Their junior varsity team was also victorious as they won 54-10 over RT and 52-6 over Bison. They are currently 10-3 and are 3-1 in Region 7 play.

Region 4 Class B Coaches Poll No. 2 (as of Jan. 10)

106 Pounds:

1.     Clay Gerhardt- NSA

2.     Conner Andress- H-S

3.     Tucker Stand- BC

4.     Adin Jungers- B-H

113 Pounds:

1.     Jeremy Leintz- BH

2.     Tayt Wolding- NSA

3.     Mason Defoe- HS

4.     Jacoby Mattern- BC

120 Pounds:

1.     Kyle Burwick- HS

2.     Braedon Gumke- WC

3.     Alex Madrigal- BC

4.     Katelyn Lane- KIL

126 Pounds:

1.     Chauncey Dittus- NSA

2.     Liam Shannon- WC

3.     Brandon Snyder- BH

4.     Chris Fisher- HET

132 Pounds:

1.     Cale Schalesky- HS

2.     Josh Irwin- NSA

3.     Cole Schmaltz- BC

4.     Dylan Tabor- KIL

138 Pounds:

1.     Shad Agard- SR

2.     Ethan Lagge- BH

3.     Antonio Garcia- WC

4.     Joseph George- NT

145 Pounds:

1.     Alec Andress- HS

2.     Matthew Carlson- BC

3.     Dominic Harrison- SR

4.     John Tomjac- KIL

152 Pounds:

1.     Delaney Lester- SR

2.     Cole Dukart- KIL

3.     Jacob Ruggles- BC

4.     Chris Evers- HET

160 Pounds:

1.     Ethan Anderson- HS

2.     Clayton Mattern- BC

3.     Tyler Erickson- BH

4.     Lane Doll- NSA

170 Pounds:

1.     Issac Anderson- HS

2.     Tyrel Mellmer- BH

3.     Tony Kluver- Kil

4.     Carlton Turnquist- ALEX

182 Pounds:

1.     Dillan Jepson- KIL

2.     Connor Dennis- WC

3.     Kobe Murphy- SR

4.     Damian Eslinger- BH

195 Pounds:

1.     Rope Smith- KIL

2.     Beau Jeffers- BC

3.     Shane Forster- NSA

4.     Thomas Leintz- B-H

220 Pounds:

1.     Jacob Schalesky- HS

2.     Bronson Flynn- NT

3.     Nate Boehm- BC

4.     Tristyn Rutkowski- WC

285 Pounds:

1.     Jackson Faller- WC

2.     Curtis Hall- KIL

3.     Tristen Peterson- BC

4.     Sam Urwiler- HS

Sports schedule for the coming week is as follows:

–  Jan. 19, Girls Varsity Basketball at Hazen

–  Jan. 20, Boys Varsity Basketball vs Hazen at Hettinger

–  Jan. 21, Girls Varsity Basketball at Mott-Regent

–  Jan. 23, Girls Varsity Basketball vs Bowman at Scranton

–  Jan. 24, Boys Varsity Basketball vs New England at New England

–  Jan. 27, Boys Varsity Basketball vs Richardton-Taylor at Hettinger

-Jan. 27-28, Boys Varsity Wrestling at New Salem, East-West Tourney

See you at the games.