Hettinger Huskie News

Coach Randy Burwick has his young wrestlers hard at it in improving their wrestling abilities.

By SHELDON CHRISTENSON
For The Record

Coach Randy Burwick has his young wrestlers hard at it in improving their wrestling abilities.  They did well in the always tough Dickinson Wrestling Club and Bismarck Gorilla Folkstyle tournaments, probably the two most competitive tournaments they have been in so far.   Coach Burwick stated he is very proud on how the young wrestlers have competed.  He has roughly 51 young wrestlers out representing the towns of Hettinger, Scranton and Reeder.

2017 Dickinson Wrestling Club Tournament Results for Hettinger Huskies, March 11, 2017

Sub Bantam 42-43 – Nathaniel Dobitz’s place is 1st and went 3-0.

Bantam 44-45 – Austin Ormiston’s place is 2nd and went 2-1.

Bantam 45-46 – Alberto Verdin’s place is 2nd and went 2-1.

Bantam 45-47 A – Tyler Fitch’s place is 2nd and went 2-1.

Bantam 48-48 – Dawson DeFoe’s place is 3rd and went 1-2.

Bantam 50-50 – Cooper Guthrie’s place is 2nd and went 1-1.

Bantam 51-53 – Liam Kennedy’s place is 2nd and went 2-1.

Bantam 58-59 – Cyrus Johnson’s place is 2nd and 1-1.

Bantam 68-72 – Trig Kelso’s place is 2nd and went 2-1.

Intermediate 46-50 – Nicholas Dobitz’s place is 2nd and went 2-1.

Intermediate 56-58 – Will Merkel’s place is 2nd and went 2-1.

Intermediate 69-70 – Isaak Guthrie’s place is 2nd and went 2-1.

Intermediate 74-76 – Kyler Schalesky’s place is 2nd and went 2-1.

Intermediate 86-90 – Brady Burrer’s place is 4th and went 0-3.

Novice 69-74 – Hayden DeFoe’s place is 1st and went 3-0.

Novice 96-104 – Blake Larson’s place is 2nd and went 2-1.

Novice 101-108 – Jaron Frank’s place is 2nd and went 2-1.

Schoolboy 88-91 – Tanner DeFoe’s place is 1st and went 3-0.

Schoolboy 91-96 – Peyton Tuhy’s place is 2nd and went 2-1.

Schoolboy 115-117 – Cade Warbis’s place is 1st and went 2-0.

Schoolboy 127-135 – Tristan Pekas’s place is 1st and went 3-0.

2017 Bismarck Gorilla Folkstyle Tourney Results for Huskies, Feb 25, 2017

Bantam 69-73 – Trig Kelso’s place is 3rd and went 2-2.

Bantam 43-44 – Alberto Verdin’s place is 1st and went 4-0.

Intermediate 69-73 – Cameron Bowden’s place is 3rd and went 2-2.

Intermediate 74-76 – Gavin Parnow’s place is 4th and went 1-3.

Intermediate 75-76 – Kyler Schalesky’s place is 1st and went 4-0.

Novice 61-67 – Riley Hasbrouck’s place is 3rd and went 2-2.

Novice 76-82 – Christian Bowden’s place is 4th and went 1-3.

Novice 104-111 – Jaron Frank’s place is 4th and went 1-3.

Schoolboy 91-96 – Peyton Tuhy’s place is 2nd and went 3-1.

Schoolboy 115-120 – Cade Warbis’s place is 1st and went 4-0.

Schoolboy 137-150 – Tristan Pekas’s place is 3rd and went 1-2.

NOTE:  Youth Wrestling Divisions by Age and Weight

SUB-BANTAM (2011 & later) 40, 45, 50, 55, 60, 65, 70, 75 & 75+ (15 lbs. max)

BANTAM (2009-2010) 40, 45, 50, 55, 60, 65, 70, 75 & 75+ (15 lbs. max)

INTERMEDIATE (2007-2008) 50, 55, 60, 65, 70, 75, 80, 87, 95, 103, 112, 120 & 120+ (20 lbs. max)

NOVICE (2005-2006) 60, 65, 70, 75, 80, 85, 90, 95, 100, 105, 112, 120, 130, 140 & 140+ (25 lbs. max)

SCHOOLBOY/GIRL (2003-2004) 70, 77, 84, 91, 98, 105, 112, 120, 128, 136, 144, 152, 160, 175, 190, 210 & 265

CADET (2001-2002) 88, 94, 100, 106, 113, 120, 126, 132, 138, 145, 152, 160, 170, 182, 195, 220 & 285

JUNIOR (9/1/97 & after and Grades 9-12) 100, 106, 113, 120, 126, 132, 138, 145, 152, 160, 170, 182, 195, 220 & 285