New Salem/Almont wins regional 4 individual tourney

Sheldon Christenson
For the Record

New Salem/Almont (NSA) dethroned the Bowman-Beach Bucadogs to win the 2019 Region 4 Individual crown.  NSA had five champs followed by Killdeer with four, Bowman-Beach three and Hettinger-Scranton-Bison (HSB) two.   

 

The Night Hawks had seven in the finals with Gavin Dalley and Kyle Burwick taking home first.  Peyton Tuhy lost to #1 seed Gus Bohmbach of Killdeer who is also ranked #5 in Class B at 106.  Cade Warbis lost to Tayt Wolding of New Salem-Almont who is ranked #1 in Class B at 132.  Carlos Martinez lost to Dylan Tabor of Killdeer who is ranked #5 in Class B at 138.  Martinez did come in ranked #1 in this tourney and was leading 4-2 when Tabor managed four late points to win 6-4.  Ezra Weichmann lost to Chauncey Dittus of New Salem-Almont who ranked #1 in Class B at 145.  Ty Warbis lost to Josh Irwin of New Salem-Almont who is ranked #2 in Class B at 152. 

Those seven plus Connor Andress at 120, Tristan Pekas at 160 and Sam Urwiller at 195 all qualified for the state tourney, Feb. 14-16 at Fargo.    

 

The NSA Holsteins qualified thirteen wrestlers for the state tourney while Bowman-Beach also qualified thirteen. 

 

Recognized as Senior Athletic of the Year were Night Hawk Kyle Burwick and New Salem-Almont’s Tayt Wolding.  Region 4 Coach of the Year went to Dave Wolding of NSA.  Also, a shout-out to Jon Kohler, Activities Director, who manages the tourney along with numerous volunteer helpers.   

 

New Salem/Almont 229, Bowman-Beach 207, Hettinger-Scranton-Bison 180, Killdeer 148, Beulah-Hazen 80.5, Standing Rock 31, Alexander 23. 

Results with the top four listed as they qualified for state. 

106 ;  1st Place – Gus Bohmbach of Killdeer 

2nd Place – Peyton Tuhy of Hettinger/Scranton 

3rd Place – Cole Gerhardt of New Salem-Almont 

4th Place – Cade Martian of Bowman County 

1st Place Match 

Gus Bohmbach (Killdeer) 34-17, 7th. over Peyton Tuhy (HSB) 25-15, Fr. (Dec 8-1) 

 

113:  1st Place – Gavin Dalley of Hettinger/Scranton 

2nd Place – Cody Irwin of New Salem-Almont 

3rd Place – Connor Bosch of Beulah-Hazen 

4th Place – Cody Simmons of Killdeer 

1st Place Match 

Gavin Dalley (HSB) 30-15, Fr. over Cody Irwin (NSA) 24-9, Fr. (Fall 4:47) 

 

 

120:  1st Place – Clay Gerhardt of New Salem-Almont 

2nd Place – Alex Madrigal of Bowman County 

3rd Place – Conner Andress of Hettinger/Scranton 

4th Place – Cade Harm of Beulah-Hazen 

1st Place Match 

Clay Gerhardt (NSA) 41-2, Jr. over Alex Madrigal (Bowman Co) 7-2, Sr. (Dec 6-2) 

 

126:  1st Place – Kyle Burwick of Hettinger/Scranton 

2nd Place – DJ Martian of Bowman County 

3rd Place – Mason Olander of New Salem-Almont 

4th Place – Birch Bang of Killdeer 

1st Place Match 

Kyle Burwick (HSB) 50-0, Sr. over DJ Martian (Bowman Co) 10-14, Sr. (Fall 1:49) 

 

132:  1st Place – Tayt Wolding of New Salem-Almont 

2nd Place – Cade Warbis of Hettinger/Scranton 

3rd Place – Tucker Strand of Bowman County 

4th Place – Tate Simmons of Killdeer 

1st Place Match 

Tayt Wolding (NSA) 44-2, Sr. over Cade Warbis (HSB) 24-14, Fr. (Fall 3:21) 

 

138:  1st Place – Dylan Tabor of Killdeer 

2nd Place – Carlos Martinez of Hettinger/Scranton 

3rd Place – Ethan Hammons of New Salem-Almont 

4th Place – Brody Headley of Bowman County 

1st Place Match 

Dylan Tabor (Killdeer) 31-15, Sr. over Carlos Martinez (HSB) 8-5, Sr. (Dec 6-4) 

 

145:  1st Place – Chauncey Dittus of New Salem-Almont 

2nd Place – Ezra Weichmann of Hettinger/Scranton 

3rd Place – Jacoby Mattern of Bowman County 

4th Place – Jayden Ybarra of Alexander 

1st Place Match 

Chauncey Dittus (NSA) 43-1, Sr. over Ezra Weichmann (HSB) 29-23, Jr. (Fall 1:13) 

 

152:  1st Place – Josh Irwin of New Salem-Almont 

2nd Place – Ty Warbis of Hettinger/Scranton 

3rd Place – Riley Frieze of Bowman County 

4th Place – Trevin Sago of Beulah-Hazen 

1st Place Match 

Josh Irwin (NSA) 44-3, Sr. over Ty Warbis (HSB) 26-14, Jr. (Fall 1:35) 

 

 

 

160:  1st Place – Zach Andersen of Killdeer 

2nd Place – Jacob Ruggles of Bowman County 

3rd Place – Tristan Pekas of Hettinger/Scranton 

4th Place – Rylan Sago of Beulah-Hazen 

1st Place Match 

Zach Andersen (Killdeer) 40-10, So. over Jacob Ruggles (Bowman Co) 29-16, Sr. (Dec 13-6) 

 

170:  1st Place – Clayton Mattern of Bowman County 

2nd Place – Lane Doll of New Salem-Almont 

3rd Place – Aaron Ripplinger of Beulah-Hazen 

4th Place – John Tomjack of Killdeer 

1st Place Match 

Clayton Mattern (Bowman Co) 39-5, Sr. over Lane Doll (NSA) 23-20, Sr. (Fall 3:12) 

 

182:  1st Place – Isaiah Huus of New Salem-Almont 

2nd Place – Dominick Harrison of Standing Rock 

3rd Place – Tysen Mattern of Bowman County 

4th Place – Levi Rychner of Killdeer 

1st Place Match 

Isaiah Huus (NSA) 36-7, Fr. over Dominick Harrison (St. Rock) 25-12, Sr. (Fall 1:16) 

 

195:   

1st Place – Mitch Stuber of Bowman County 

2nd Place – Carlton Turnquist of Alexander 

3rd Place – Sam Urwiller of Hettinger/Scranton 

4th Place – Keaton Smith of New Salem-Almont 

1st Place Match 

Mitch Stuber (Bowman Co) 30-12, Jr. over Carlton Turnquist (Alexander) 22-13, Sr. (SV-1 6-4) 

 

220:  1st Place – Beau Jeffers of Bowman County 

2nd Place – Adam Morman of New Salem-Almont 

3rd Place – Kaden Sago of Beulah-Hazen 

4th Place – Ethan Jepson of Killdeer 

1st Place Match 

Beau Jeffers (Bowman Co) 43-4, Sr. over Adam Morman (NSA) 34-9, Jr. (Fall 1:32) 

 

285:   

1st Place – Curtis Hall of Killdeer 

2nd Place – Nate Boehm of Bowman County 

3rd Place – AJ Heins of New Salem-Almont 

1st Place Match 

Curtis Hall (Killdeer) 37-10, Sr. over Nate Boehm (Bowman Co) 27-15, Jr. (Fall 1:56)