Hettinger Wrestling Club Action

Young wrestlers from the Hettinger Wrestling Club were back in action this past weekend at Killdeer and Dickinson. 
Sheldon Christenson
On March 8 fourteen took part in the Killdeer Cowboy Youth Tournament and on March 9 nine were in the Dickinson Wrestling Club Tournament.  The Killdeer tourney had 30 teams competing and the Dickinson tourney had 24 teams.  A few notable accomplishments from the Killdeer tourney were Austin Ormiston placed first with a    decision, two falls and a forfeit, Logan Mausehund placed first with two falls, Tyler Fitch placed first with three falls and a decision, Cyrus Johnson placed first with three falls and a forfeit and Nathaniel Dobitz placed first with three falls and a decision.    
2019 Killdeer Cowboy Youth Tournament Results for Hettinger:
6 & under 37-39: Olivia Dobitz’s place is 4th and went 2-2.
6 & under 42-44: Eli Wolff’s place is 4th and went 1-3.
6 & under 45-48: Bentley Fitch’s place is 2nd and went 3-1
7 & 8 41-45: Lander Praus’s place is 2nd and went 1-1.
7 & 8 52-54: Austin Ormiston’s place is 1st and went 4-0.
7 & 8 57-58: Dan Skogen’s place is 2nd and went 3-1.
7 & 8 77-82: Logan Mausehund’s place is 1st and went 2-1.
9 & 10 55-59: Tyler Fitch’s place is 1st and went 4-0.
9 & 10 69-73: Nicholas Dobitz’s place is 2nd and went 2-2.
9 & 10 78-82: Cyrus Johnson’s place is 1st and has scored 24.0 team points.
9 & 10 108-115: Brodie Sott went 0-4.
11 & 12 103-110: Ellie Johnson’s place is 2nd and went 2-1.
7 & 8 59-62: Nathaniel Dobitz’s place is 1st and went 4-0.
9 & 10 69-73: Kazimer Wolff’s place is 4th and went 2-2.
A few notable accomplishments from the Dickinson tourney were Alberto Verdin placed first with three falls, Logan Mausehund placed first with three falls and Nathaniel Dobitz placed first with a fall and a major decision.
2019 Dickinson Wrestling Club Tournament Results for Hettinger:
6U-Sub Bantam 33-38: Olivia Dobitz’s place is 3rd and went 1-2.
10U-Intermediate 55-57: Alberto Verdin’s place is 1st and went 3-0.
10U-Intermediate 101-112: Brodie Sott’s place is 3rd and went 2-1.
6U-Sub Bantam 42-45: Eli Wolff’s place is 2nd and went 2-1.
8U-Bantam 58-61 A: Nathaniel Dobitz’s place is 1st and went 2-0.
10U-Intermediate 67-69: Kazimer Wolff’s went 0-3.
10U-Intermediate 75-78: Logan Mausehund’s place is 1st and went 3-0.
12U-Novice 67-70: Nicholas Dobitz’s place is 2nd and went 1-1.
14U-Schoolboy 85-90: Jennifer Verdin’s 0-3.



Add Comment