Fair 2018 Highlights

The 2019 Adams County Fair is just around the corner. 4-H kids and coaches are gearing up for everything that is to come next week. While everyone waits in anticipation for a fun weekend of live music, 4-H animal shows, and the rodeo, here is a recap of the results from the 2018 fair:    

 

Adams County Fair Results 2018/ Livestock 

Poultry 

Cockeral Chicken/ Blue; Trevor Dalley 

Pullet Chicken/ 1st Riley Hasbrouck, 2nd Mitchell Dalley, Blue: Julia Dalley, Gavin Dalley 

Hen over 1 YR/ 1st Kaitlyn Schauer, 2nd Riley Hasbrouck, Blue: Kelly Schauer, Kaden Schauer, Kayla Schauer 

Overall Poultry/ Grand Champion: Riley Hasbrouck, Reserve Champion: Trevor Dalley 

Jr. Poultry Showmanship/ Grand Champion: Riley Hasbrouck, Reserve Champion: Kaitlyn Schauer, Blue: Julia Dalley, Kelly Schauer, Trevor Dalley, Kayla Schauer 

Jr. Poultry Trophy Sponsor:  Bruce & Cynthia Erickson 

Sr. Poultry Showmanship/ Grand Champion: Mitchell Dalley, Reserve Champion: Gavin Dalley, Blue: Kaden Schauer 

Sr. Poultry Trophy Sponsor:  Dakota Packing Co.  

 

Rabbits 

Sr Buck Class 4 breeds/ 1st Kestrel Damjanovich, 2nd Bowden Hasbrouck, Blue: Trevor Dalley, Ella Friebel 

Sr Doe Class 4 breeds/ 1st Kestrel Damjanovich, 2nd Kayla Schauer, Red: Julia Dalley 

Overall Rabbit/ Grand Champion: Kestrel Damjanovich, Reserve Champion: Kestrel Damjanovich 

Market Rabbit 

Any Rabbit kept as a pet/ Blue: Kestrel Damjanovich 

Market Trophy Sponsor:  West Plains Inc.  

Rabbit Showmanship/ Grand Champion: Kestrel Damjanovich, Reserve Champion: Kayla Schauer, Blue:  Trevor Dalley, Ella Friebel, Julia Dalley, Bowden Hasbrouck 

Rabbit Showmanship Trophy Sponsor:  Ameriprise Financial 

 

Swine 

Crossbred Breeding Gilt under 385#/ Grand Champion: Sophia Kennedy 

Registered Breeding Gilt Jan or Later/ Reserve Champion: Oscar Laufer, Blue: Dylan Nash, Tate Nash 

Breeding Gilt Trophy Sponsor:  NorDak LLP 

Market Gilt/ 1st Oscar Laufer, 2nd Tatum Fitch, Blue: Bowden Hasbrouck, Tate Nash, Kaden Schauer, Kelly Schauer 

Market Barrow/ 1st Sophia Kennedy, 2nds Oscar Laufer, Blue: Dylan Nash, Tom Buckmier, Riley Hasbrouck, Kayla Schauer, Kaitlyn Schauer, Blake Larson 

Overall Market Hog/ Grand Champion: Oscar Laufer, Reserve Champion: Sophia Kennedy 

Market Hog Trophy Sponsor:  ND Pork Council 

Jr. Showmanship Swine/ Grand Champion: Oscar Laufer, Reserve Champion: Sophia Kennedy, Blue: Dylan Nash, Kelly Schauer, Blake Larson, Riley Hasbrouck, Kaitlyn Schauer, Kayla Schauer 

Jr Showmanship Trophy Sponsor:  Wayne & Gail Weishaar 

Sr. Showmanship Swine/ Grand Champion: Tatum Fitch, Reserve Champion: Bowden Hasbrouck, Blue: Tate Nash, Kaden Schauer, Tom Buckmier 

Sr. Showmanship Trophy Sponsor:  Scruffy’s 

 

Goats 

Goats/Dairy 

Milker, 3& 4 YR old/ Grand Champion: Kestrel Damjanovich 

Doe, March or Later/ Reserve Champion: Samantha Knutson 

Doe Jan-Feb/ Blue: Rebecca Knutson 

Doe Aug-Dec/ Blue: Kestrel Damjanovich 

Dairy Goat Trophy Sponsor:  Barb Johnson Family 

Goats/Meat 

Doe March or Later/ Blue: Kestrel Damjanovich 

Doe, Jan-Feb/ 1st Tatum Fitch, 2nd Kaitlyn Schauer, Blue: Beth Lien, Jocyln Wolff, Kaden Schauer, Logan Ebert, Julia Dalley, Kestrel Damjanovich 

Yearling Doe/ 1st Tatum Fitch, 2nd Kaitlyn Schauer, Blue: Bowden Hasbrouck, Riley Hasbrouck 

Two YR old Doe/ 1st Tatum Fitch 

Overall Meat Goat Doe/  Grand Champion: Tatum Fitch, Reserve Champion: Tatum Fitch 

Breeding Doe Trophy /Sponsor:  Ron & Heather Nester 

Buck Jan-Feb/ Grand Champion:  Tatum Fitch 

Breeding Buck Trophy Sponsor:  Schauer Sheep Co. 

Goats/Market 

Wether or Doe born 2017 

Class 1/ 50-60 #/ 1st Rebecca Knutson, 2nd Samantha Knutson, Blue: Dru Dschaak, Kestrel Damjanovich, Mitchell Dalley 

Class 2/ 60-70#/ 1st Tatum Fitch, 2nd Kayla Schauer, Blue: Gavin Dalley, Bowden Hasbrouck, Riley Hasbrouck, Logan Ebert 

Class 3/ 70-80#/ 1st Beth Lien, 2nd Oscar Laufer, Blue: Kelly Schauer, Kaden Schauer, Kaitlyn Schauer, Julia Dalley, Trevor Dalley 

Overall Market Goat/ Grand Champion: Beth Lien, Reserve Champion: Tatum Fitch 

Market Goat Trophy Sponsor:  RZ Motors 

Jr. Goat Showmanship/ Grand Champion: Kaitlyn Schauer, Reserve Champion: Kelly Schauer, Blue: Kayla Schauer, Joclyn Wolff, Riley Hasbrouck, Julia Dalley, Oscar Laufer, Logan Ebert, Dru Dschaak, Kestrel Damjanovich, Trevor Dalley 

Jr. Goat Showmanship Sponsor:  RZ Motors 

Sr. Goat Showmanship/ Grand Champion:  Tatum Fitch, Reserve Champion:  Beth Lien, Blue: Bowden Hasbrouck, Gavin Dalley, Kaden Schauer, Samantha Knutson, Rebecca Knutson, Mitchell Dalley 

Sr. Goat Showmanship Trophy Sponsor:  John Gupman 

 

Sheep 

Sheep/Ewe Lamb 

Spring Ewe Lamb Jan or Later/ 1st Beth Lien, 2nd Oscar Laufer, Blue: Dylan Nash, Kelly Schauer, Tate Nash, Aubrey Weishaar, Kaden Schauer, Kaitlyn Schauer, Jacquelin Etherton, Kayla Schauer 

Yearling Ewe/ 1st Tatum Fitch, 2nd Rebecca Knutson 

Ewe Lamb/ Grand Champion: Tatum Fitch, Reserve Champion:  Rebecca Knutson 

Ewe Lamb Trophy Sponsor:  Ehlers Trucking Inc. 

Sheep/Ram Lamb 

Spring Ram Lamb Jan or Later/ 1st Tate Nash, 2nd Kaitlyn Schauer, Blue: Kayla Schauer, Kaden Schauer, Kelly Schauer 

Yearling Ram/ 1st Tate Nash, 2nd Kaitlyn Schauer, Blue: Kaden Schauer 

Ram Lamb/ Grand Champion: Tate Nash, Reserve Champion:  Tate Nash 

Ram Lamb Trophy Sponsor:  Bob & Nola Dietz 

Sheep/Market Lambs 

Feeder Lamb/ Grand Champion:  Kelly Schauer, Reserve Champion:  Madison Weishaar, Blue: Acalia Olson, Kayla Schauer 

Feeder Lamb Trophy Sponsor:  Dakota Plains FCU 

Market Ewe Lamb 

Class 1/1st Tatum Fitch, 2nd Kaden Schauer, Blue: Dylan Nash, Trevor Dalley, Kaitlyn Schauer, Lathan Holzer Julia Dalley, Mitchell Dalley,KyanStadheim 

Class 2/ 1st Kelly Schauer, 2nd Lauren Weishaar, Blue: Madison Weisharr, Sam Weishaar, Gavin Dalley 

Market Wether Lamb 

Class 1/ 1st Beth Lein, 2nd Dylan Nash, Blue: Samantha Knutson, Tate Nash, Stone Stadheim, Kestrel Damjanovich, Kinley Stadheim, Tom Buckmier, SophiGonder 

Class 2/ 1st Madison Weishaar, 2nd Tatum Fitch, Blue: Mack Buckmier, Kaitlyn Schauer 

Class 3/ 1st Kaden Schauer, 2nd Lauren Weishaar, Blue: Rebecca Knutson, Aubrey Weishaar, Sam Weishaar 

Overall Market Lamb/ Grand Champion:  Kaden Schauer, Reserve Champion:  Beth Lien 

Market Lamb Trophy Sponsor:  Knutson Feeds 

Jr. Showmanship Sheep/ Grand Champion:  Oscar Laufer, Reserve Champion:  Kaitlyn Schauer, Blue: Lathan Holzer, Julia Dalley, Sam Weishaar, Kestrel Damjanovich, Trevor Dalley, Stone Stadheim, Kelly Schauer, KyanStadheim, Dylan Nash, Jacquelin Etherton, Acalia Olson, Sophi Gonder, Kinley Stadheim, Kayla Schauer 

Jr. Sheep Showmanship Trophy Sponsor:  Farmers Union Ins. 

Sr. Showmanship Sheep/ Grand Champion: Tatum Fitch, Reserve Champion: Beth Lien, Blue: Mack Buckmier, MithcellDalley, Tate Nash, Aubrey Weishaar, Lauren Weishaar, Madison Weishaar,  

Rebecca Knutson, Samantha Knutson, Kaden Schauer, Gavin Dalley, Tom Buckmier 

Sr. Showmanship Sheep Trophy Sponsor:  Larry & Bonnie Lueck 

 

Beef 

Market Beef Steer/ Grand Champion: Nora Larson, Reserve Champion: Jacob Hetzel, Blue: Drew Hetzel, Sarah Hetzel, Joseph Larson, Rachel Larson 

Market Beef Trophy Sponsor:  SWG Hettinger 

Jr. Beef Showmanship/ Grand Champion: Sarah Hetzel, Reserve Champion: Kestrel Damjanovich, Jr. Beef Showmanship Trophy Sponsor:  Evanson Angus 

Sr. Beef Showmanship/ Grand Champion: Nora Larson, Reserve Champion: Rachel Larson, Blue: Jacob Hetzel 

Sr. Beef Showmanship Trophy Sponsor:  Uecker Livestock & Yards INC. 

 

Adams County Fair Results/ Statics 

Cloverbud Participants: 

Nathan Buckmier, Shay Dschaak, Reese Ehlers, Nathaniel Etherton, HaylinFike, Ashlyn Friebel, Chase Geaumont 

Francis Gonder, Sydnee Wolff, Alyvia Hasbrouck, Jaeda Jensen, Liam Kennedy, Ridge Kramlich, Anna Lefebre 

Kaison Melling, Madelynn Nash, Kortney Schauer, Rainn Stadheim 

Record Books:  Blue: 

Sheep: Tatum Fitch, Kaden Schauer, Kaitlyn Schauer, Kayla Schauer, Kelly Schauer 

Goats: Logan Ebert, Tatum Fitch, Kaden Schauer, Kaitlyn Schauer, Kayla Schauer, Kelly Schauer 

Swine: Oscar Laufer, Tatum Fitch, Kaden Schauer, Kaitlyn Schauer, Kayla Schauer, Kelly Schauer 

Rabbits: Kayla Schauer 

Poultry: Kaden Schauer, Kaitlyn Schauer, Kayla Schauer, Kelly Schauer 

$15 Challenge 

Preteen: Grand Champion: Acalia Olson, Reserve Champion: SophiGonder, Teen: Grand Champion: Nora Larson, Reserve Champion: Rachel Larson 

Fiber Arts/Class 90:  

Grand Champion:  Sophia Kennedy, Reserve Champion: Julia Dalley, Award of Excellence: Katherina Buckmier, Blue: Sophia Kennedy, Kelly Schauer, Olivia Havelka 

Fiber Arts Trophy Sponsor:  Muth Plumbing & Heating 

Clothing & Textiles/Class 91: 

Grand Champion: Kinley Stadheim, Reserve Champion: Kyan Stadheim, Award of Excellence: Acalia Olson, Blue: Acalia Olson x2, Ella Friebel, Dru Dschaak, Red: KyanStadheim 

Jr. Clothing & Textile Trophy Sponsor:  West River Health Services 

Sr. Clothing & Textile Trophy Sponsor:  West River Ins.  

Photography/Class 55 

Jr Exhibitor ages 8-12/ Grand Champion: Kaitlyn Schauer, Reserve Champion: Joclyn Wolff, Blue: Kelly Schauer,Kolson Melling, Red: Sarah Hetzel 

Jr Photography Trophy Sponsor:  Kat Weinert Photography 

Sr Exhibitor ages 13-18/ Grand Champion: Rachel Larson, Reserve Champion: Tatum Fitch 

Sr Photography Trophy Sponsor:  Dennis & Eva Knutson 

Home Environment/Class 83 

Jr Exhibitor ages 8-12/ Grand Champion: Kelly Schauer, Reserve Champion: Chloe Geaumont, Award of Excellence: Kaitlyn Schauer, Blue: Trevor Dalley, Sarah Hetzel, Chloe Marquardt, Acalia Olson 

Food & Nutrition/Class 71 

Jr. Exhibitor ages 8-12 

Grand Champion: Katherina Buckmier (specialty bread), Reserve Champion: Laela Jensen (other food/lefsa), Award of Excellence: Stone Stadheim (cookies), Kayla Schauer (Angel Food cake), Dru Dschaak (pie) 

Rolls or Bread Sticks/ Blue: Dru Dschaak 

Brownies or Other Bars/ Blue: Trevor Dalley, Jacqueline Etherton, Erica Havelka, Sophia Kennedy, Kaitlyn Schauer, Kelly Schauer, Kyan Stadheim, Joclyn Wolff 

Cookies/ Blue: Trevor Dalley, SophiGonder, Kolby Melling, Acalia Olson 

Muffins/ Blue: Ella Friebel, Kolson Melling, Kaitlyn Schauer, Kelly Schauer, Kinley Stadheim 

Cake Unfrosted/ Blue: Olivia Havelka 

Other Food/ Blue: Dylan Nash, Kaitlyn Schauer, Kelly Schauer 

Jr. Food & Nutrition Trophy Sponsor:  White Drug 

Sr.  Exhibitor ages 13-18 

Grand Champion: Nora Larson (other foods/dessert), Reserve Champion: Mitchell Dalley (other foods/prailines) 

Cookies/ Blue: Gavin Dalley, Mitchell Dalley 

Sr. Food & Nutrition Trophy Sponsor:  Francie M Berg 

Engineering & Mechanical/Class 30 

Includes: Electricity, Arc Welding, MIG Welding, Other Welding, Wood Working 

Jr. Grand Champion: Elijah Larson (electricity/lamp), Reserve Champion: Joseph Larson (wood working), Award of Excellence: Lathan Holzer (arc welding/chipping hammer) 

Electricity/ Blue: Kayla Schauer 

Wood Working/ Blue: Logan Ebert, Erica Havelka, Olivia Havelka, Drew Hetzel x2, Lathan Holzer, Acalia Olson 

Jr. Science Engineering & Technology Trophy Sponsor:  Leroy & Donna Olson 

Sr. Grand Champion: Rachel Larson (other welding/guitar) 

Sr. Science Engineering & Technology Trophy Sponsor: Kennedys Fresh Foods 

North Dakota Crops/Class 21/ Exhibitor ages 8-12 

Grand Champion: Oscar Laufer (buck wheat), Reserve Champion: Kolson Melling (spring wheat), Award of Excellence: Kaitlyn Schauer (corn), Blue: Kolby Melling, Oscar Laufer 

Crop Production Cash Sponsor:  West River Breeders 

Creative & Performing Arts/Class 51 

Includes: Floral Arrangements, Creative & Performing Arts, Drawing, Painting, Glue Soln, Leather Craft, Scrapbooking, Wood Arts, Metal Arts, Jewelry Making, and Cake Decorating 

Exhibitor ages 8-12/ Grand Champion: Kinley Stadheim (drawing), Reserve Champion: Acalia Olson (water color), Award of Excellence: Kinley Stadheim (oil/acrylic painting), Erica Havelka (item pre-pack kit), Ella Friebel (floral), Kayla Schauer (draw/paint), Kolson Melling (leather craft), Stone Stadheim (metal art), Chloe Geaumont (beginner cake decorating) 

Creative & Performing Arts Trophy Sponsor:  Adams County Commissioners 

Creative & Performing Arts/ Exhibitor ages 8-12 

Creative & Performing Arts/ Blue: Trevor Dalley, Logan Ebert x2, Ella Friebel x2, Erica Havelka, Olivia Havelka x2, Sky Kramlich, Kaitlyn Schauer, Kayla Schauer, Kelly Schauer x2, Joclyn Wolff, Red: Kayla Schauer 

Item pre-packed kit/ Blue: Erica Havelka 

Drawing/ Blue: Julia Dalley, Jacquelin Etherton, KyanStadheim, Red: Trevor Dalley, Chloe Marquardt, Stone Stadheim 

Watercolor/ Blue: Julia Dalley, Trevor Dalley, Kayla Schauer x2 

Oil/Acrylic Painting/ Blue: Chole Marquardt, Kelly Schauer 

Paint/Solid Form/ Red: Erica Havelka 

Other Paint/Drawing/ Blue: Skye Kramlich, Kayla Schauer, Kelly Schauer 

Leather Craft/ Blue: Katherina Buckmier, Erica Havelka, Sophia Kennedy, Skye Kramlich, Kolby Melling, Dylan Nash 

Scrapbooking/Blue: Kestrel Damjanovich 

Wood Arts/ Blue: Katherina Buckmier, Laela Jensen, Skye Kramlich, Oscar Laufer, Kayla Schauer 

Metal Art/Blue: Oscar Laufer 

Begin Cake Decorating/ Blue: Kayla Schauer 

Intermed Cake Decorating/ Blue: Olivia Havelka 

Creative & Performing Arts Exhibitor ages 13-18 

Grand Champion: Tate Nash (leather craft), Reserve Champion: Rachel Larson (drawing), Award of Excellence: Kaden Schauer (creative & performing arts), Tate Nash (leather craft) 

Creative & Performing Art/ Blue: Tatum Fitch 

Wood Art/ Blue: Mitchell Dalley 

Sr. Creative & Performing Arts Trophy Sponsor:  Ross & Dixie Olson 

Horticulture/Floriculture/Class 25/ Exhibitors ages 8-18 

Includes: green/yellow beans, carrots, peas, kohlrabi, squash, cucumbers, beets, onions, peppers, tomatoes, potatoes, Rhubarb, chokecherries 

Horticulture/ Grand Champion: Katherina Buckmier, Reserve Champion: Dylan Nash, Award of Excellence: Kestrel Damjanovich, Blue: Katherina Buckmier x2, Ella Friebel, Tatum Fitch, Dylan Nash 

Horticulture Trophy Sponsor:  Pepsi-Cola Bottling Co.  

 Floriculture/ Grand Champion: Kinley Stadheim, Reserve Champion: Kyan Stadheim, Blue: Dylan Nash 

Floriculture Trophy/Traveling Trophy 

Veterinary Science/Class 20/Exhibitor ages 8-18 

Grand Champion: Kestrel Damjanovich (vet kit), Reserve Champion: Oscar Laufer (swine waterers), Blue: Kestrel Damjanovich, Kaitlyn Schauer, Kelly Schauer, Kayla Schauer 

Eggs/Blue: Kaitlyn Schauer, Mitchell Dalley, Kaden Schauer, Gavin Dalley, Trevor Dalley 

Jr. Veterinary Science Trophy Sponsor: West River Vet Clinic 

Sr. Veterinary Science Trophy Sponsor: Central Dakota Frontier Coop.